Na slovenskom rezidenčnom trhu dochádza k výraznému oživeniu, ktoré sa prejavuje v oblasti predaja aj prenájmu bytov naprieč regiónmi. Klesajúce úrokové sadzby na hypotékach, vyššia dostupnosť novostavieb a trvalý záujem o nájomné bývanie tlačia ceny realít nahor.
Väčšie medziročné zdražovanie je najviditeľnejšie v Bratislave a Žiline. Napriek tomu nad rezidenčným trhom visia viaceré otáznik a naďalej existujú faktory, ktoré v roku 2025 môžu ovplyvniť jeho dynamiku.
Oživenie poháňajú lacnejšie hypotéky
V treťom štvrťroku 2024 slovenský rezidenčný trh zaznamenal výrazný rast, ktorému pomohol aj pokles úrokových sadzieb. Táto zmena zvýšila dostupnosť financovania pre širokú skupinu záujemcov, čo viedlo k zvýšenému záujmu najmä o dvoj- a trojizbové byty.
Údaje z portálu Nehnuteľnosti.sk potvrdili, že medziročné zvýšenie cien dosiahlo v Bratislave až 17 percent pri dvojizbových bytoch, v Žiline 13 percent a v niektorých častiach Košíc 15 percent.
Ako predpokladá analytik Michal Pružinský, pokračujúci pokles úrokových sadzieb na hypotékach bude pokračovať do konca roka 2024 a aj v začiatku roku 2025. To by mohlo ďalej podporiť dopyt po nehnuteľnostiach, pričom pozitívna nálada na trhu pretrvá aj vďaka lepšej dostupnosti hypoték a širšej ponuke nehnuteľností.
Predpokladá sa, že aj v roku 2025 bude rezidenčný trh pokračovať v rastovom trende, najmä v Bratislave, kde nové projekty rozširujú ponuku bývania. To nakoniec môže ovplyvniť aj trh s nájomným bývaním, ktorý zažil počas leta prudký nárast cien takmer v celej krajine.
Tento vývoj bol ovplyvnili nielen drahé hypotéky, ktoré mnohým obyvateľom znemožnili kúpu vlastného bývania, ale aj zvýšená migrácia a návrat vysokoškolákov do Bratislavy. V Bratislave sa priemerná cena nájmu za dvojizbový byt pohybuje nad sedemsto eur mesačne, pri trojizbových bytoch dosahuje v priemere 1 022 eur, uvádza portál Nehnuteľnosti.sk.
Najväčší medziročný nárast zaznamenala Žilina, kde ceny za štvorizbové byty vzrástli o 33 percent a za trojizbové byty o viac než 21 percent. Vysoké náklady na hypotéky totiž tlačili obyvateľov k hľadaniu alternatív vo forme nájmov. V určitej miere bude tento trend pokračovať aj v ďalšom roku, keďže dopyt zostáva vysoký a ovplyvňuje cenovú úroveň na trhu s nájomným bývaním.