Rok 2023 priniesol zmeny na finančnom trhu, ktoré sa prejavili v preferenciách obyvateľov aj v činnosti finančných sprostredkovateľov. Kým záujem o investovanie a ochranu majetku rástol, hypotekárne úverovanie sa pre sprísnené podmienky poskytovania stalo menej dostupným. Celkové tržby členov Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) mierne klesli, no najsilnejšie subjekty na trhu zaznamenali rast.
Zvýšený záujem obyvateľstva o investovanie a ochranu majetku, ale aj zníženie záujmu o hypotekárne úverovanie z dôvodu sťaženého prístupu k financiám zo strany bánk. Aj taký bol vlaňajší rok, ktorý sa premietol aj do oblasti finančného sprostredkovania. „Celkové tržby našich členov klesli oproti roku 2022 z 231 miliónov eur na 220 miliónov eur. Je to však aj otázka meniacej sa štruktúry členov v priebehu kalendárneho roka. Pri sledovaní individuálnych výsledkov však vidíme, že najsilnejším subjektom na trhu sa darilo a vykázali rast v tržbách,“ konštatuje generálna tajomníčka Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP) Darina Huttová. Prvé miesto si udržala spoločnosť OVB Allfinanz Slovensko a.s., ktorá medziročne dosiahla ďalší rast. Celkové výnosy z finančného sprostredkovania členov AFISP dosiahli 220 282 468 eur. Počet podriadených finančných agentov dosiahol ku koncu roku 7 148. Pozitívom je znížený počet sťažností, ktorý dosiahol 47.
Legislatívny pokoj
Ako podotýka generálna tajomníčka AFISP, podnikanie v oblasti finančného sprostredkovania v roku 2023 ovplyvnil tzv. legislatívny pokoj. Politická situácia bola síce nesmierne turbulentná, no v pláne legislatívnych úloh sa neprejavili osobitné národné záujmy. „Celé podnikateľské prostredie teda ovplyvňovali smernice a nariadenia Európskej únie. Zvyšujúca sa náročnosť tejto regulácie spôsobovala pohyby v spájaní sa samostatných finančných agentov s inými v tzv. pooloch a presunoch do pozícií ich podriadených finančných agentov,“ podotýka. Samostatní finanční agenti, ktorí prevádzkujú „pooly“ totiž disponujú kvalitným technickým a personálnym zabezpečením, čo šetrí náklady ostatným podriadeným finančným agentom.
Ťahúňom investovanie a ochrana majetku
Pokiaľ ide o objemy, najväčšími ťahúňmi bolo investovanie a ochrana majetku. „Darilo sa v oblasti kolektívneho investovania do fondov, či v riadení portfólia finančných nástrojov, a to tak pri jednorazovom, ako aj pravidelnom investovaní,“ hodnotí Darina Huttová. Počet nových zmlúv dosiahol 8 814 pri jednorazovom a 49 448 pri pravidelnom investovaní.
Rastie aj záujem obyvateľstva o ochranu majetku. Narástli mierne objemy neživotného poistenia. Kmeňový objem zmlúv dosiahol 400 202 856 eur a v rámci obchodnej produkcie dosiahol objem zmlúv 107 649 136. Dnes je uzavretých 1 245 167 zmlúv, čo pri počte obyvateľov predstavuje významný prínos sprostredkovateľov pri uzatváraní zmlúv. Obchodná produkcia predstavovala 293 532 zmlúv. „Do úzadia sa dostáva kapitálové životné poistenie, avšak investičné životné poistenie je stále v centre pozornosti obyvateľov a členov ich domácností,“ podotýka Darina Huttová.
Sprísnenie hypotekárneho úverovania
Faktom však je, že na výsledkoch finančných agentov za vlaňajšok sa prejavilo sprísnenie podmienok poskytovania hypotekárnych úverov. Zavedenie podmienky disponovania aspoň 20 % podielu vlastných finančných prostriedkov z hodnoty plánovanej nehnuteľnosti spôsobilo zníženie dostupnosti týchto úverov pre zabezpečenie bývania mladej generácii. „Zároveň spôsobilo pokles úverovej zadlženosti obyvateľstva, na ktorú dlhodobo poukazovala Národná banka Slovenska. V tomto sektore sme zaznamenali najvýraznejší pokles oproti roku 2022,“ upozorňuje Darina Huttová. So znížením zadlženosti obyvateľstva v oblasti úverov na bývanie zaznamenávame paralelný celospoločenský problém poskytovania nájomných bytov. „Projekt výstavby prezentovaný v minulom volebnom období vládnou stranou Sme rodina zlyhal a nájomné bývanie je mesačne vo výške presahujúcej bežné splátky úverov na bývanie,“ upozorňuje.
Stále sa rozvíjajúcim sektorom finančného sprostredkovania je dôchodkové sporenie, ktoré je v dvoch sektoroch, a to povinno/dobrovoľné starobné dôchodkové sporenie a úplne dobrovoľné doplnkové dôchodkové sporenie. „O tento sektor majú záujem i finanční agenti v rámci možnosti poskytovať svojim klientom komplexné finančné služby,“ konštatuje generálna tajomníčka AFISP. Obchodná produkcia pri doplnkovom dôchodkovom sporení dosiahla vlani 14 699 zmlúv a pri starobnom dôchodkovom sporení 27 104 zmlúv. Objem ročných príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie predstavoval 2 051 313 eur.
Zvyšuje sa kvalita agentov
Pokiaľ ide o kvalitu poskytovaných služieb členov, AFISP konštatuje, že počet prijatých sťažností klesá. Kým v roku 2022 bolo prijatých 59 sťažností na služby podriadených finančných agentov, v roku 2023 to bolo 47. „Nároky na kvalitu a profesionalitu činnosti finančných agentov neustále stúpajú. Národná banka Slovenska k rastu profesionality prispieva konzistentnou metodickou činnosťou v oblasti požiadaviek na dodržiavanie zákonných povinností svojich dohliadaných subjektov, čo v priestore EÚ nie je až také obvyklé,“ dodáva na záver generálna tajomníčka AFISP Darina Huttová.
https://banky.sk/financne-sprostredkovanie-v-roku-2023-investovanie-a-ochrana-majetku-na-vzostupe-hypoteky-v-uzadi/