Zdroj: trend.sk
Možnosti dofinancovania hypotéky ďalším úverom sú v súčasnosti často obmedzené. Riaditeľka pre úvery v spoločnosti FinGO.sk Eva Šablová uviedla, že typickým klientom súčasnosti je ten, kto má disponibilné vlastné zdroje na dofinancovanie kúpy nehnuteľnosti. „V minulosti si väčšina klientov bez vlastných úspor zvyšnú sumu dofinancovala prostredníctvom ďalšieho úveru, čo dnes mnohým ľuďom príjmy už nedovoľujú,“ vysvetlila Šablová.
Alternatívne finančné riešenia
Alternatívnym riešením môže byť pomoc od blízkych, ktorí poskytnú banke svoju nehnuteľnosť ako ďalšie zabezpečenie, pokiaľ nie je úplne zaťažená inou hypotékou. Tento spôsob môže žiadateľom o hypotéku pomôcť získať viac finančných prostriedkov, ktoré môžu pokryť celú kúpnu cenu nehnuteľnosti a dokonca aj jej rekonštrukciu či zariadenie. Situáciu môžu uľahčiť aj ďalší spoludlžníci na úvere, čo Šablová označila za čoraz bežnejšie riešenie, hlavne u klientov s nedostatočnými príjmami alebo krátkym obdobím podnikania či zamestnania. „Spoludlžníkom môže byť partner, rodič, súrodenec alebo iná blízka osoba, ktorá preukáže dostatočný príjem,“ uviedla Šablová.
Vhodná fixácia
Pokiaľ ide o fixáciu úrokových sadzieb, Eva Šablová považuje za rozumnú voľbu trojročnú fixáciu, ktorá sa klientom oplatí viac než ročná fixácia pri pohľade na súčasné úrokové sadzby. Aj keď predpovedať ďalší vývoj úrokových sadzieb je náročné, odborníčka očakáva v budúcnosti mierne zníženie úrokových sadzieb. Zdôraznila ale, že každá banka má svoju vlastnú úrokovú politiku a menšie banky môžu byť aktívnejšie v boji o trhový podiel.
Pre dosiahnutie najlepších podmienok v banke Šablová odporúča, aby klienti žiadali o hypotéku v období, keď majú stabilný a trvalý príjem aspoň dlhšie ako jeden rok bez zmeny. Dodala, že je výhodné, ak sú na úvere dvaja žiadatelia s dlhodobejším príjmom a úverovou históriou. Prípadne, ak majú dostatočne vysoké príjmy na pokrytie splácania existujúcich aj plánovaných úverov.