Pokiaľ banky nepristúpia k zlacňovaniu hypoték tak, aby kompenzovali rastúce životné náklady a pokles reálnych príjmov, realitný trh bude stagnovať
Pri medziročnom porovnaní cien väčšina dvoj- a trojizbových bytov zaznamenala rast. Najvýraznejšie to bolo v prípade bytov v Žiline a Košiciach, kde sa miestami objavil aj dvojciferný nárast. Hoci odborníci očakávajú do konca decembra ďalší rast hodnoty nehnuteľností, konsolidácia verejných financií a oslabovanie spotrebiteľskej nálady pravdepodobne spomalia medziročný rast cien, ktorý podľa odhadov neprekročí päť percent.
Čakanie na lacnejšie hypotéky
Jesenné znižovanie úrokových sadzieb Európskou centrálnou bankou (ECB) malo na cenu a dostupnosť hypoték len mierny vplyv. Napriek tomu realitný trh dokázal ožiť aj bez zásadného poklesu úrokových sadzieb na hypotékach. Analytik Realitnej únie SR Vladimír Kubrický upozorňuje, že tento vývoj môže banky viesť k pomalšiemu zlacňovaniu úverov.
„Automaticky teda neplatí, že znižovanie úrokových sadzieb zo strany ECB zlepší dostupnosť hypoték. To, či sú peňažné ústavy schopné na hypotekárnych úveroch urobiť viac ako len kozmetické zmeny, ukážu najbližšie týždne a mesiace,“ dodáva.
Aj napriek miernemu poklesu sadzieb možno vo väčších mestách sledovať rast cien nehnuteľností. Tento vývoj podporil najmä pokles inflácie, ktorý spotrebiteľom uľahčil dlhodobé rozhodnutia vrátane kúpy nehnuteľnosti. Podľa V. Kubrického si dlžníci znižovanie úrokov zatiaľ veľmi nevšimli, no očakávanie lacnejších úverov podporuje optimizmus na trhu.
„Vyšší dopyt po bytoch a rast cien podporil aj nárast reálnych miezd, ktoré napríklad len v máji tohto roka medziročne rástli takmer vo všetkých odvetviach o sedem až deväť percent,“ uvádza hlavná analytička Wonderinterest Trading Olívia Lacenová.