Gepard Finance - Ako na hypotéku Ako na hypotéku

Ako na hypotéku

Ako na hypotéku

Čo by ste si mali preveriť a čoho sa vyvarovať, aby ste získali naozaj najlepšie podmienky na trhu a mohli ušetriť stovky EUR ?

1. Plánujte a počítajte s rozvahou
Skôr, ako sa pustíte do hľadania nového bývania, zistite si, aké sú Vaše finančné možnosti. Až po preskúmaní Vašej bonity (z príjmov a výdavkov Vašej domácnosti) sa môžete dozvedieť informáciu, akú maximálnu výšku hypotéky môžete získať.
Hypotéka je dlhodobý záväzok a s tým je treba počítat. Nejde tu len o splátku hypotéky. Treba pamätať aj na vedľajšie náklady spojené s bývaním ako je elektrina, plyn, poistenie atd. Počítajte s dostatočnou rezervou – ideálne v takej výške, která zodpovedá 3 – 4 mesiacom bežného chodu domácnosti.

Vedeli ste, že…?
Renomovaný finančný sprostredkovateľ disponuje metodickými informáciami hypotekárnych bánk, takže dokáže klientovi na jednom mieste vypracovať ponuku zo všetkých bánk.

2. Dôverujte svojej banke, ale preverte si aj iné možnosti!
Prvé kroky Vás pravdepodobne dovedú do banky, kde už máte svoj účet. Spýtajte sa na konkrétnu ponuku práve pre Vás. Nebojte sa vyžiadať si zľavu. Po obdržaní ponuky sa tiež pozrite, čo ponúkajú konkurenčné bankové domy.

Vedeli ste, že…?
Oblasť hypotekárneho financovania je vysoko konkurenčné prostredie. Banky sa o klienta veľmi radi postarajú a medzi sebou o klientov bojujú. Využite túto Vašu pozíciu a nevyberte si hneď prvú ponuku, ktorú od banky získate.

3. Hľadajte najlepšiu hypotéku
Aby ste našli najlepšiu hypotéku, musíte získať ponuky od všetkých bánk a tie porovnať. Nezabúdajte pri tom na fakt, že úroková sadzba nie je vždy rozhodujúca.

Vedeli ste, že…?
Finančný sprostredkovateľ disponuje nielen ponukami od všetkých bánk, ale ovláda aj ich metodické postupy a kalkulačky. Dokáže Vám teda poradiť, ktorý hypotekárny produkt je pre Váš zámer najvhodnejší.

4. Pozor na skryté poplatky!
Reklama na hypotéky se často zameriava iba na výšku úrokovej sadzby. Klienti majú preto tendenciu hypotéky porovnávať (a hlavne vyberať!) práve podľa tohto parametru a z neho sa odvýjajúcej mesačnej splátky. Banky si však účtujú ešte ďaľšie poplatky, ako napr. poplatok za vybavenie hypotéky, poplatok za vedenie účtu atď. Vedľajšie poplatky však majú zásadný vplyv na celkovú „cenu“ hypotéky.

Vedeli ste, že…?
Finančný sprostredkovateľ Vám spočíta všetky náklady spojené s daným hypotekárnym produktom. Veľakrát sa stane, že Vám ponúkne ešte ďalšie zľavy a výhody, ktoré sú v bankách pri okienkach bežným klientom nedostupné.  

5. Pripravte si podklady, podajte žiadosť o úver
Zoznam dokumentov, ktoré potrebujete k podaniu žiadosti o hypotéku, se môže v rámci hypotekárnych bánk výrazne líšiť. Nezabudnite na žiadny dokument, který si vyžaduje práve Vami zvolený hypotekárny produkt. Vyplňte žiadosť o hypotéku, kde vpíšte hlavne koľko rokov by ste chceli splácať, aká dlhá má byť doba fixácie úrokovej sadzby hypotéky. Vyplnte všetko podrobne a hlavne pravdivo.

Vedeli ste, že…?
S finančným sprostredkovateľom sa zbavíte väčšiny papierovania. Zabezpečí pre Vás dokumenty z katastra, pomôže pri kompletizácii Vašej zložky, vyplní za Vás žiadosť o hypotéku, ktorú predkladá banke. Sleduje celý proces schvaľovania a promptne reaguje na prípadné ďalšie požiadavky banky.

 6. Zmluvu si pred podpisom starostlivo preštudujte
Vypracovanú zmluvu od banky si pred podpisom starostlivo preštudujte. Keby ste niečomu nerozumeli, pýtajte sa. V tejto fáze je ešte možné zmluvu upraviť. Po podpise sa však stáva zmluva už záväznou a za každú zmenu je potrebné zaplatiť. 

Vedeli ste, že…?
Pre finančného sprostredkovateľa je orientácia v hypotekárnej zmluve hračka. Upozorní Vás na všetky možné úskalia, postará sa aj o prípadnú zmenu textácie zmluvy. Skontroluje s Vami základné údaje a ak by sa banka nechcene dopustila chyby v texte, sprostredkovateľ sa postará o nápravu.

7. Čerpajte, splácajte, bývajte!
Po čerpaní, čiže vyplatení peňazí bankou, musíte v dohodnutom termíne začať hypotéku splácať.

Vedeli ste, že…?
Čerpanie hypotekárneho úveru je najcitlivejším momentom v hypotekárnom procese. Finančný sprostredkovateľ je zárukou bezproblémového čerpania. S ním budete bývať včas.

Kontaktujte nás

Zaujala Vás naša ponuka? Nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.