Hypotéka s príjmom zo zahraničia | Slavomír Kuzma

Hypotéka s príjmom zo zahraničia | Slavomír Kuzma

Hypotéka s príjmom zo zahraničia | Slavomír Kuzma

Na úvod dnešnej témy je dobré si zhrnúť aktuálnu situáciu v bankách, aj to, ako pristupujú k schvaľovaniu úverov. Veľa klientov rieši hypotéky prioritne vo svojej domovskej banke a to je správny postoj. Predsa by sme nečakali, že prvé čo klient spraví bude návšteva konkurencie. Ale čo ak mu jeho domovská banka povie, že mu hypotéku nevie poskytnúť vzhľadom na prísnejšie pravidlá poskytovania úverov. Ostáva mu informovať sa jednotlivo vo všetkých bankách alebo ušetriť čas, energiu a peniaze a obrátiť sa na hypotekárneho špecialistu. Dôležité je zorientovať sa v ponukách bánk, vybrať najlepšie podmienky a správne sa rozhodnúť.

Obmedzenia pri schvaľovaní úverov sa dotkli veľa klientov

Výrazný podiel na zmene správania sa bánk voči klientovi majú vládne opatrenia a pretrvávajúca koronakríza. Banky už na začiatku vypuknutia pandémie na Slovensku začali postupne oznamovať obmedzenia v akceptovaní príjmov pri schvaľovaní hypoték. Vymedzili viaceré odvetvia zamestnávateľov, ktoré boli krízou najviac zasiahnuté a významne tým obmedzili poskytovanie úverov. 

Kritické odvetvia: 

  • cestovný ruch
  • prevádzky gastronómie 
  • hotely
  • automobilový priemysel
  • prevádzky služieb 

Rovnaký postoj majú banky aj k príjmom klientov plynúcim z podnikania, primárne pôsobiacich v týchto zasiahnutých odvetviach.

Ak sa pozrieme na jeden fakt, a to, že koronavírus je celosvetový problém, musíme pochopiteľne priznať, že správanie bánk obmedziť príjem zo zahraničia je logickým krokom. Prečo to robia? Prečo nedajú šancu získať hypotéku aj klientom pracujúcich v zahraničí a priznajme si, že s vyššími príjmami? Odpoveď je jednoduchá – banky majú právo meniť podmienky schvaľovania a príjmy zo zahraničia sú pre nich dnes výrazne rizikovejšie, obavy zo straty zamestnania sú totiž obrovské.  

Zahraničný príjem má ešte zelenú

Vo veľa bankách je dnes teda zahraničný príjem absolútne „tabu“. Čo je sčasti aj pravda. Veľa bánk dnes takýchto klientov radí do skupiny neakceptovateľných a žiaľ im dnes pri financovaní ich zámerov nebude nápomocná. No našťastie stále existujú možnosti ako Vám vieme pomôcť s financovaním Vášho bývania. Možnosti ako dostať pri schvaľovaní zelenú a mať úspešne schválenú hypotéku sú napríklad v SLSP, v mBank a vo výnimočných prípadoch aj v Poštovej banke prípadne vo VÚB banke. No aj tam pristupujú k schvaľovaniu úverov s týmto príjmom veľmi individuálne. Najväčšiu šancu na úspech majú klienti so stabilným a dlhodobo udržateľným príjmom. Skôr si banky vyberajú profesie, pri ktorých sa vyžaduje vyššia miera kvalifikácie a odbornosti a ktoré sú všeobecne odolnejšie voči sezónnym vplyvom a rizikám hospodárskeho poklesu. Trvanie pracovného pomeru takéhoto klienta by malo byť minimálne 12 mesiacov u aktuálneho zamestnávateľa a priechodnejší je aj pracovný pomer na dobu neurčitú.

Banky na Slovensku neustále sledujú celkový vývoj aktuálnej situácie a hlavne jej dopady na ekonomiku. Podľa toho postupne upravujú podmienky pre poskytovanie úverov. Z týždňa na týždeň sa situácia mení aj v bankách, preto sa oplatí sledovať ich vývoj a postoj. Existuje veľa možností ako si poradiť s hypotékou a príjmom zo zahraničia. Stačí sa s nami poradiť. 
 

Slavomír Kuzma

Gepard finance

Kontaktujte nás

Zaujal Vás článok a máte záujem o BEZPLATNÚ KONZULTÁCIU s našim hypotekárnym špecialistom? Nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.