Čo s hypotékou v čase rastúcich cien?

Čo s hypotékou v čase rastúcich cien?

Čo s hypotékou v čase rastúcich cien?

Vojenský konflikt na Ukrajine priamo vplýva na ceny plynu, palív a iných strategických surovín. Ako podľa Vás budú vplývať zvýšené ceny energií na úvery?

Ceny energií sú jednou z najaktuálnejších tém týchto dní. Dopad rastu cien elektriny či plynu pocítia nielen podnikatelia vo výrobných firmách, ale aj samotní odberatelia, ktorým sa tiež navýšia tohtoročné náklady. Zvýšené ceny priamo súvisia aj so zvýšenou infláciou, ktorá už vo februári dosahovala desaťročné maximum a to až 9 %. Tento fakt znamená pre NBS jasný krok - posilnenie eura a jeho kúpnej sily. Vysoká inflácia a nárast cien energií spôsobili aj zvyšovanie úrokových sadzieb v komerčných bankách. Aktuálne už majú všetky banky úrokové sadzby navýšené oproti úrovni z minulého roku, avšak ponuky slovenských bánk sú aj naďalej tie najatraktívnejšie v rámci strednej Európy.

 

 

Čo odporúčate klientom, ktorí splácajú hypotéku?

Klienti, ktorí splácajú hypotéku, by mali v tomto období urobiť minimálne revíziu svojich zmlúv a prejsť možnosti so svojimi hypotekárnymi špecialistami. Nie každý prípad si vyžaduje refinancovanie už splácanej hypotéky. Niekedy sa dá v bankách dohodnúť lepšia štruktúra úveru aj bez toho, než by klient platil poplatok za predčasné splatenie. V iných prípadoch je zasa predčasné splatenie najlepším riešením, nakoľko môže klient získať lepšiu úrokovú sadzbu s dlhšiou fixáciou.

 

 

Ako si klient dokáže čo najefektívnejšie znížiť výšku splátky?

Na zníženie výšky splátky existuje viacero možností. V rámci refinancu úveru môžu klienti získať dlhšiu fixáciu aj s dlhšiou splatnosťou. V rámci retencie zasa môžu klienti získať atraktívnejšie parametre na už splácaných úveroch, než v rámci štandardnej ponuky banky. Tu je dôležité, aby klienti od začiatku procesu vedeli, čo je pre nich priorita: nižšia splátka, kratšia splatnosť alebo nižšia celková preplatenosť úveru.

 

Čo všetko vplýva na výšku splátky?

Na výšku splátky vplývajú viaceré faktory. Tieto faktory  majú iný vplyv pri rôznych účeloch. Je totiž rozdiel, či v rámci úveru refinancujeme, staviame, alebo kupujeme nehnuteľnosť a pod. Avšak ako štyri základné parametre si vieme určiť: úverovú históriu (register), výšku príjmu, lokalitu nehnuteľnosti a účel úveru.

 

 

Ktoré banky majú najjednoduchší prenos, možno s najmenším administratívnym zaťažením?

Pri prenose úverov je lídrom na trhu Prima banka. V tejto banke sú skúmané hypotekárne parametre minimálne. A navyše, Prima banka prepláca aj poplatok za predčasné splatenie úveru. Ak chce teda klient ponížiť svoju splátku a má stabilný príjem, má dobré možnosti na refinancovanie v tejto banke. Ostatné detaily zaňho vyrieši šikovný hypošpecialista.  Samozrejme, na trhu sú aj ďalšie banky, ktoré pri prenose neskúmajú výšku príjmu, iba jeho existenciu, avšak  dokladovanie podkladov k žiadosti je trochu komplikovanejšie.

Mgr. Gergely Kovács

Gepard finance

Kontaktujte nás

Zaujal Vás článok a máte záujem o BEZPLATNÚ KONZULTÁCIU s našim hypotekárnym špecialistom? Nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.