Ako to vyzerá s vývojom úrokových sadzieb na finančnom trhu?

Ako to vyzerá s vývojom úrokových sadzieb na finančnom trhu?

Ako to vyzerá s vývojom úrokových sadzieb na finančnom trhu?

Kam smeruje finančný trh v oblasti hypoték? 

Banky sa už dlhodobo vyjadrujú o nutnosti zvyšovania sadzieb. Nízke marže sa vykrývajú rôznymi opatreniami ako digitalizácia, zníženie počtu zamestnancov. V poslednej dobe je to aj znižovanie provízii externým partnerom a výrazné zhoršenie storno podmienok vyplatenej provízie. Niektoré z opatrení sú logické z dôvodu potreby konsolidácie trhu. Hlavne však vnímam silný konkurenčný boj medzi bankami, ktorý zatiaľ bránil zvyšovaniu sadzieb a samozrejme aj nízke sadzby Európskej centrálnej banky (ďalej len ,,ECB”). 
 

Máme sa obávať prudkého nárastu úrokových sadzieb? 
 
Aktuálne vidíme miernu korekciu sadzieb. Zvýšenie o 0, 2 % nie je prudké zvýšenie. Keď hovoríme o prudkom zvýšení, treba sa pozrieť do Českej republiky, ktorá však nemá euro a tak má voľnejšiu ruku v menovej politike. Ak aj bude zvyšovať ECB sadzby, nebude to skokovitý nárast a nemali by ísť ani sadzby hore neúmerne tomuto zvýšeniu. A nie je to len môj osobný názor, ale vychádzam aj z vyjadrení bankových analytikov, ktorí nám v rámci spolupráce dávajú pohľad na situáciu na trhu. A teraz vyvstáva otázka, prečo nastala v posledných dňoch panika ohľadne zvyšovania sadzieb. Tu si už dovolím vyjadriť svoj názor. Keď sa pozrieme, ktoré banky zvýšili sadzby, tak ide o väčšie bankové domy, ktoré dlhodobo bojujú s konkurenciou menších bánk a ich nízkymi sadzbami s benefitmi preplatenia poplatku za odchod z inej banky. Preto im situácia ohľadne rastúcej inflácie hrá do kariet a média radi využijú príležitosť novej témy. Ponúkajú tak nový benefit na trhu, a to istotu dlhšej fixácie, čim môžu efektívne bojovať proti nízkym sadzbám konkurencie a zarobiť na úrokoch, pretože cena istoty pre klienta je aj vyššia sadzba. Preto by sa mal klient rozhodovať racionálne a porovnať si benefity nízkeho úroku na kratšiu dobu a vyššieho úroku na dlhšie obdobie a hlavne z hľadiska obdobia, ktoré mu zostáva do konca fixácie. 

 

Ako to vyzerá s úrokovými sadzbami jednotlivých bánk? 

Sadzby sa stále držia veľmi nízko, historicky sme takéto sadzby na Slovensku nemali. Napriek miernemu zvýšeniu niektorých bánk zatiaľ ostatné banky výraznejšie nereagujú. Preto nerozpisujem ani jednotlivé banky, pretože najbližšie dni ukážu, kam bude trh smerovať. Banky sa medzi sebou veľmi pozorne sledujú a buď využijú situáciu a všetky mierne zvýšia sadzby, alebo opäť niektoré banky využijú túto situáciu na to, aby zvýšili svoj podiel na trhu a budú sa to snažiť využiť na získanie klientov z iných bánk. 

 

Aké najdlhšie fixácie banky poskytujú? 

Najdlhšia fixácia je na 20 rokov, sú však aj 15, 10, 8-ročné fixácie. 
 

Je nutné refinancovať? 

Zafixovať si sadzbu na dlhšie obdobie neznamená nutne refinancovať úver. Ak banka klienta ponúka zaujímavé podmienky, väčšinou je klient schopný si zmeniť fixáciu aj mimo výročia. Banky sú tomuto riešeniu naklonené z dôvodu udržania portfólia a mnohokrát je to pre klienta bezplatné alebo za menší poplatok. 

Ak daná banka nevie túto zmenu vykonať, alebo nevie vyhovieť predstavám konkrétneho klienta, potom je možnosť refinancovania. Tu však treba upozorniť na náklady spojené s refinancovaním. Hlavne poplatok za predčasné splatenie vo výške 1%, ktorý niektoré banky preplácajú. 

 

Čo ECB, máme čakať nové podmienky? 

ECB sleduje situáciu a priebežne ju vyhodnocuje. Je ťažké predpovedať, či a kedy zvýši sadzby, keď to ešte ani samotná banka nevie. Ekonomika je živý organizmus, ktorý sa vyvíja, má naň vplyv mnoho faktorov. To je aj význam ECB, aby zasiahla v prípade potreby. 

Bc. Miroslav Kollár

Gepard finance

Kontaktujte nás

Zaujal Vás článok a máte záujem o BEZPLATNÚ KONZULTÁCIU s našim hypotekárnym špecialistom? Nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.