4 rady, na čo si dať pozor pri odklade splátok | Miroslav Kollár

4 rady, na čo si dať pozor pri odklade splátok | Miroslav Kollár

4 rady, na čo si dať pozor pri odklade splátok | Miroslav Kollár

V rámci možnosti odkladu splátok si klient musí zvážiť, či odklad naozaj potrebuje a nedokáže situáciu zvládnuť. Mnoho ľudí vnímajú odklad splátok len ako výhodu, že nemusia určitý čas platiť splátky napriek tomu, že o príjem neprišli alebo nie v takej miere, aby neboli schopní splácať mesačné splátky. Odklad splátok je vážna vec a preto treba zvážiť všetky pre a proti.

Podmienky odkladu splátok:

  • odložiť je možné najviac 9 mesačných splátok
  • klient k 29. februáru 2020 nesmie mať omeškanie na inom bankou poskytnutým úverom meškanie 100€ a viac a taktiež meškanie viac ako 30 dní
  • o odklad splátok toho istého úveru je možné požiadať len raz
  • ak je v rámci úveru dojednané poistenie, tohto sa odklad netýka a klient je povinný ho ďalej uhrádzať 

Pri rozhodovaní, či o odklad požiadať odporúčam zvážiť nasledovné skutočnosti:

  • Nemáte vytvorenú finančnú rezervu na vykrytie výdavkov na niekoľko mesiacov? Odklad splátky neznamená jej odpustenie. Úver sa naďalej úročí a klient odložené splátky aj s úrokom zaplatí rozrátaním do mesačných splátok alebo predĺžením doby splácania.
  • Nepomohlo by Vám znížiť mesačnú splátku na preklenutie potrebného obdobia? Ak to Váš vek dovoľuje, je možnosť taktiež predĺžiť dobu splácania, čím sa zníži mesačná splátka a vyhnete sa tak žiadosti o odklad a záznamu do úverového registra.
  • Máte viac úverových produktov s vysokými mesačnými splátkami? Riešením môže byť spojenie úverov do jedného s dlhšou dobou splácania a lepšou úrokovou sadzbou, čím sa opäť zníži mesačná splátka a nespôsobí sa opäť záznam v úverovom registri.
  • Mnoho ľudí argumentuje, že odkladom splátok nevzniká negatívny záznam v úverovom registri. Tento záznam skutočne nemá mať v registri negatívny príznak, avšak záznam v registri predsa je. Samotné banky upozorňujú, že vyhodnotenie informácie o odklade u klienta je na každej banke. V praxi to znamená, že ak žiadate o nový úver alebo chcete prehodnotiť podmienky na existujúcich úveroch, môže to mať vplyv pri rozhodovaní schvaľovateľa.

Odklad splátok, ako je spomenuté vyššie, znamená, že klient naďalej spláca splátky poistného. Odložené úroky sa rozrátajú do mesačných splátok po skončení odkladu. Iba v Prima banke sa istina rozráta do mesačných splátok bez predĺženia doby splácania. VÚB  banka a ČSOB banka dáva na výber: navýšenie mesačných splátok alebo predĺženie doby splácania  a všetky ostatné banky automaticky predlžujú dobu splácania o dobu odkladu splátok. 


 

Bc. Miroslav Kollár

Gepard finance

Kontaktujte nás

Zaujal Vás článok a máte záujem o BEZPLATNÚ KONZULTÁCIU s našim hypotekárnym špecialistom? Nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.