Máte schválenú hypotéku? Viete, aké poplatky vás po jej nečerpaní čakajú?

Máte schválenú hypotéku? Viete, aké poplatky vás po jej nečerpaní čakajú?

Máte schválenú hypotéku? Viete, aké poplatky vás po jej nečerpaní čakajú?

Dĺžka čítania: 5 minút

Proces schvaľovania hypotéky je úspešne za vami a dostávate sa do finále, kedy vás od vysnívaného bývania delí už len krôčik. Pripravili sme pre Vás stručný prehľad poplatkov, ktoré vás pri novom bývaní neminú.

 

Poplatky za poskytnutie úveru

Ide o administratívny poplatok, ktorý platíte banke za spracovanie, resp. za poskytnutie úveru. Každá banka má svoj cenník, no počas rôznych reklamných kampaní môže banka tento poplatok odpustiť. Priemerná výška sa pohybuje buď ako percento z výšky úveru, najčastejšie 0,8 – 1% z poskytnutého objemu, alebo ako jednotný spracovateľský poplatok.

 

Poplatky za kataster

Vlastníkom nehnuteľnosti sa stávate až vtedy, keď kataster povolí zápis vlastníckeho práva k nehnuteľnosti. Poplatok katastru platíte pri podaní návrhu na začatie konania o povolení vkladu záložného práva k zakladanej nehnuteľnosti, v prospech banky. Každé konanie, či už k záložnému, alebo k vlastníckemu právu, je samostatný úkon, a teda aj samostatný poplatok. 

  • štandardný správny poplatok v lehote 30 dní je 66 € (s oznámením o zamýšľanom návrhu o 15€ lacnejší)
  • zrýchlené konanie (v lehote 15 dní) stojí 266 € (s oznámením o zamýšľanom návrhu o 15€ lacnejší)
  • za elektronickú žiadosť o vklad do katastra (v lehote 30 dní) zaplatíte 33 €
  • elektronická žiadosť o vklad do katastra (v lehote 15 dní) stojí 133 €

Poplatky za vedenie účtu

Vo väčšine bánk platí, že ak si chcete vziať hypotéku, musíte mať zriadený aj bežný účet, z ktorého vám budú odchádzať splátky. Poplatky za vedenie účtu sa pohybujú v rozmedzí od 5 až 8 €, no väčšina bánk má stanovené vernostné podmienky, pri ktorých vám poplatky za účet odpustí. Ide o aktívne využívanie účtu ako napríklad o zasielanie výplaty na účet, platby kartou či trvalé príkazy.

 

Poistenie nehnuteľnosti

Podmienkou čerpania úveru je aj poistenie nehnuteľnosti. Bez neho banka peniaze nepustí. Poistenie slúži ako zabezpečovací prostriedok pre prípad znehodnotenia záložnej nehnuteľnosti, ktoré by malo za následok zníženie jej hodnoty. Preto napríklad ak vznikne požiar, pri ktorom by bola nehnuteľnosť zničená, banka dostane z poistky peniaze vo výške nesplatenej časti hypotéky. Poistenie sa platí zväčša na rok. Jeho výška závisí od viacerých faktorov ako je napríklad hodnota danej nehnuteľnosti či lokalita, vo väčšine prípadov sa pohybuje zhruba vo výške 100 €.

 

Extra poplatky

V závislosti od situácie sa klient môže stretnúť aj s extra poplatkami, ktoré najčastejšie súvisia s urýchleným konaním banky. Ide o prípady, kedy klient potrebuje vyriešiť hypotéku rýchlo. Výška poplatkov je rôzna, závisí od cenníka banky.

Mgr. Barbora Kalčoková

Gepard finance

Kontaktujte nás

Zaujal Vás článok a máte záujem o BEZPLATNÚ KONZULTÁCIU s našim hypotekárnym špecialistom? Nechajte nám kontakt a my sa Vám ozveme.