• BLOG o HYPOTÉKACH

    Dobré rady a tipy pre našich nových aj existujúcich klientov.
    Články v našom blogu sú priamo z dielne GEPARD FINANCE!

Naša spoločnosť GEPARD FINANCE uspela v oficiálnom hodnotiacom informačnom systéme aj v roku 2018 a pripisuje si tak v poradí už tretiu „Pečať bonity“ za dosiahnuté ekonomické a hospodárske výsledky. Náročným kritériám použitej analýzy vyhovelo tentokrát len 2,38% podnikov z 806 963 hodnotených na Slovensku. GEPARD opäť obhájil svoju finančnú stabilitu, prosperitu i zodpovedný prístup v podnikaní.
Spoločnosť GEPARD FINANCE, s.r.o. získala druhýkrát "Pečať bonity" za ekonomické výsledky, ktoré dosiahla za rok 2017. Po ocenení z roku 2016 tak pokračuje v nastolenom, "pozitívnom" trende a drží si svoj status prosperujúceho, stabilného a hlavne spoľahlivého podniku i obchodného partnera. Takéto pozitívne hodnotenie však nezíska ani zďaleka každá slovenská firma. Len 2,42% posudzovaných podnikateľských subjektov vyhovelo náročným kritériám analýzy a má právo hovoriť o sebe ako o bonitných.

HYPOTÉKA SO ŽIVNOSŤOU

streda, 06 marec 2019 10:46 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Ak ste živnostník (podnikateľ FO, SZČO) a rozmýšľate nad financovaním nehnuteľnosti formou hypotéky, určite budú pre Vás nasledujúce informácie užitočné.

HYPOTÉKA PRE SPOLOČNÍKA S.R.O.

štvrtok, 28 február 2019 10:41 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Ak ste spoločníkom v s.r.o. a nemáte žiadny iný príjem, nižšie nájdete najdôležitejšie informácie ohľadom Vašich možností financovania kúpy nehnuteľnosti.
Za posledné dva-tri roky zažívame nemálo legislatívnych zmien v hypotekárnom úverovaní. Enormný nárast zadlžovania slovenských domácností viedlo Národnú banku Slovenska k viacerým, viac či menej, účinným opatreniam, ktorými sa snaží regulovať úverový trh. Za posledné mesiace sa už viaceré zmeny v reálnom živote klientov, žiadateľov o hypotéku, výraze odzrkadlili.

SPOLOČNOSŤ GEPARD FINANCE ZÍSKALA PEČAŤ BONITY 2016!

pondelok, 06 november 2017 11:59 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Je to pravda - poctivá, kvalitne odvedená práca spojená s kontinuálnym rastom spoločnosti a profesionálnym prístupom na seba nenechávajú dlho čakať a prinášajú svoje výsledky. Národné informačné stredisko Slovenskej republiky a Slovenská informačná a marketingová spoločnosť, a.s. udelili hypotekárnej spoločnosti GEPARD FINANCE Pečať BONITY 2016, ktorá vyplynula z analýzy viac ako 700 000 podnikov na Slovensku. Zaraďujeme sa tak len k necelému percentu finančne stabilných, spoľahlivých, prosperujúcich firiem, ktoré si…

„Stres test“ a „finančný vankúš“ klienta

piatok, 17 marec 2017 13:57 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Milí klienti. Pri schvaľovaní Vašej hypotéky budú banky skúmať, či Vám z Vášho príjmu a po odrátaní nákladov na splátky Vašich úverov a životného minima zostane minimálny finančný vankúš (tzv. rezerva).Okrem toho budú banky (niektoré to už reálne aj robia) povinne počítať pri posudzovaní klienta aj s tzv. „stres testom“.
Správa z VÚB o pokračujúcej hypotekárnej kampani nás „profesionálov“ prekvapila. Viaceré banky už aj na Slovensku začali postupne zvyšovať úrokové sadzby na hypotékach. V Čechách išli úroky hore už v decembri minulého roku približne o +0,4%, v niektorých bankách dokonca aj o +0,6%. U nás boli doteraz banky opatrné a rast úrokov sa odohral na úrovni +0,2%.

Hypotéka na novostavbu od banky developera - II. časť

utorok, 29 november 2016 13:18 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Časť druhá - Predaj novostavby z pohľadu kupujúceho

Hypotéka na novostavbu od banky developera

utorok, 22 november 2016 15:39 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Časť prvá - Predaj novostavby z pohľadu developera Kúpa novostavby na hypotéku od banky developera predstavuje jednoduché riešenie životnej situácie kupujúceho. Je to rýchly a väčšinou i výhodný proces. Nie vždy je však ten najvýhodnejší. Pozreli sme sa, aké okolnosti ovplyvňujú výhodnosť tohto rozhodnutia.
V súčasnosti sme svedkami rôznych rozporuplných vyjadrení v médiách o činnosti finančných sprostredkovateľov. Dovolím si tu stručne opísať, ako funguje finančné sprostredkovanie hypotekárnych úverov a uviesť na pravú mieru vyjadrenia v médiách, ktoré sa z pohľadu sprostredkovania hypotekárnych úverov nezakladajú na pravde.

Rodičia pomáhajú deťom pri financovaní bývania

štvrtok, 18 august 2016 13:42 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Rodičia pomáhajú svojim deťom pri kúpe bytu nielen finančnou hotovosťou, ale ich tiež podporia ako spoluručitelia pri hypotéke, či ponúknu vlastnú nehnuteľnosť ako zabezpečenie pre hypotekárny úver.
Rozhovor pre rádio VLNA - odpovedá hypotekárny špecialista GEPARD FINANCE, s.r.o. Ing. Karin Gronová.
V súčasnosti sme v dôsledku legislatívnym zmien (nový zákon 90/2016 o úveroch na bývanie platný od 21.03.2016) a konkurenčného boja jednotlivých bánk svedkami pomerne rýchleho znižovania úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch určených na financovanie bývania. Väčšina dlžníkov si preto kladie otázku, či má stále primerané náklady na svoju hypotéku. Odpoveďou je obvykle, že nie a môže to byť lepšie. Hlavným nákladom pri existujúcej hypotéke je samotný úrok, ktorý sa platí…
Keď kupujete nový spotrebič, či nové šaty, navštívite zrejme viacero obchodov, značiek, prezriete si ponuku sortimentu, kvalitu, porovnáte cenu. Iba málo ľudí kúpi hneď prvú vec, na ktorú v obchode narazí. Tak prečo to nespraviť aj s hypotékou?!
V posledných týždňoch sme svedkami výraznejšieho znižovania úrokových sadzieb na spotrebných a hypotekárnych úveroch. Banky menia svoju ponuku pomerne často a kladú si v nej rôzne podmienky. Výsledkom toho je, že nie každý človek, potencionálny klient, sa na prvý pohľad vyzná v tejto ponuke. Viete podľa čoho zistíte, ktorá hypotéka je pre Vás tá najvhodnejšia? Vravíte, že nie? Na rýchle zorientovanie sme pre Vás nižšie pripravili pomôcku, no pre najlepšiu…

Poistiť či nepoistiť svoj úver?

streda, 24 február 2016 16:54 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Často hovorím svojim klientom, že úvery sú na to, aby nám pomáhali a nie, aby nás stresovali. S úverom si môžete zabezpečiť „čokoľvek“ a v tom momente to aj užívať. Kým by ste sa dostali napríklad k svojmu bývaniu, koľko by ste si museli odpustiť, aby ste si našetrili potrebnú sumu peňazí? Takto máte príležitosť pomocou úveru si zabezpečiť bývanie a už si ho užívať, možno aj upraviť a potom…
 V súčasnosti je bežné percento prefinancovania kúpy nehnuteľnosti v bankách 90%, t.j. banka poskytne klientovi hypotekárny úver vo výške maximálne 90% z kúpnej ceny, za predpokladu, že hodnota nehnuteľnosti stanovená bankou je 10% vyššia.
Výpočet mesačného príjmu pre žiadateľov o hypotéku. Koniec roka sa blíži a pomaly je čas rozhodnúť sa, ako si „pripraviť“ daňové priznanie pre hypotéku. Tu je jednoduchý návod na to, ako banka vypočíta váš mesačný príjem podľa daňového priznania:
Súčasná doba prináša rôzne životné situácie. Nie je preto nezvyčajné, keď jeden z partnerov podniká alebo je medzi nimi väčší vekový rozdiel. Zvyčajne takúto situáciu pri kúpe nehnuteľnosti riešia formou nadobudnutia do podielového vlastníctva (partneri) alebo zrušením či zúžením bezpodielového vlastníckeho práva manželov.
Denne sa stretávam s klientmi, ktorí by si chceli vziať hypotéku na bývanie, no pracujú za minimálnu mzdu alebo pracujú ako živnostníci pre rôzne spoločnosti a ich preukázateľný príjem nie je dostatočný k tomu, aby splnili podmienky pre poskytnutie hypotekárneho úveru s dokladovaním príjmov. V minulosti pre takýchto klientov bola možnosť zobrať si hypotéku bez dokladovania príjmov, i keď za oveľa horších podmienok, ako boli klasické hypotéky s overením príjmu.…
Klienti sa na mňa často obracajú s otázkou, že popri vybavovaní hypotéky potrebujú odľahčiť rodinný rozpočet a spojiť hypotéku s ďalšími úvermi, ktoré si v minulosti zobrali z rôznych dôvodov. Takýto typ úveru sa v bankách volá konsolidácia úverov, t.j. banka spája viaceré úvery do jedného a nie je podstatné, či klient len vypláca iné úvery alebo aj kupuje ďalšiu nehnuteľnosť.

Kúpa pozemku na hypotéku

utorok, 10 november 2015 08:28 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
 Pozemok sa stane nehnuteľnosťou, keď sa spojí so stavbou, presnejšie, keď sa „vyleje“ základová doska a postaví sa 1,30 m obvodového muriva. V tomto štádiu je možné stavbu geometricky zamerať a dať zapísať na katastrálnu mapu a list vlastníctva. Ak sa vie klient sám z vlastných prostriedkov dostať do tohoto štádia výstavby, tak má „vyhraté“ a vie požiadať o hypotéku aj na budúcu hodnotu stavby, ktorú je možné vypočítať podľa…

Exekúcia na liste vlastníctva - čo s tým?

pondelok, 02 november 2015 10:54 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Chcete predať nehnuteľnosť, na ktorej je exekúcia? Predať nehnuteľnosť s exekúciou nie je jednoduchý proces. Exekútor určuje termíny, do ktorých je potrebné exekúciu vyplatiť a častokrát jediným riešením, ako prísť k peniazom na jej vyplatenie, je predaj nehnuteľnosti. Zámer predať nehnuteľnosť je potrebné prekonzultovať s exekútorom a dohodnúť si pravidlá. Bez spolupráce s exekútorom nehnuteľnosť predať majiteľ nemôže, veď kto by aj kúpil nehnuteľnosť, na ktorej viazne exekúcia?
Avšak aj nekompetentné zaobchádzanie s touto databázou zo strany bánk častokrát klientom veľmi znepríjemňuje život. Dovolím si napísať, že táto situácia je zapríčinená aj nedostatočnými školeniami pracovníkov bánk, ktorí majú prístup do úverových registrov a dostatočne neovládajú dopady svojej práce na reálny život klientov. Verím, že sa mi podarí aj prostredníctvom tohoto článku otvoriť diskusiu na túto tému.
Úverový register je register bankových úverov (www.sbcb.sk), avšak existuje aj register nebankových úverov (www.nbcb.sk). Tieto registre spravuje spoločnosť – Slovak Banking Credit Bureau, s.r.o. (SBCB). Do tejto databázy informácií poskytujú údaje banky, nebankové spoločnosti alebo iné oprávnené subjekty (ďalej len „banky“). Následne banky vstupujú do týchto registrov za účelom získania informácií o klientoch, ktorí žiadajú o úver. Banky sa snažia prostredníctvom overovania údajov v registri vyhnúť „zlým“ klientom a veľkú…

Na čo si dať pozor pri kúpe domu alebo bytu?

piatok, 02 október 2015 14:19 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Za „problémový“ považuje banka rodinný dom alebo byt, ak:

Aké typy nehnuteľností je možné financovať hypotékou?

pondelok, 21 september 2015 14:13 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Hypotéku môžeme využiť na rôzne typy nehnuteľností.

Čakajú nás jesenné akcie na hypotéky v bankách?

streda, 02 september 2015 11:30 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
Končí horúce leto a pravdepodobne začne horúca jeseň v bankách v znamení poľovačiek na posledné 100%-né hypotéky. Ako som už vo viacerých článkoch písala, nariadenia Národnej banky Slovenska, vydané koncom minulého roka a implementované postupne behom tohto roka v bankách, priniesli veľa zmien. A jednou z hlavných zmien je výrazné obmedzenie 100%-ného financovania kúpy nehnuteľnosti. 100%-né financovanie znamená, že kupujúci si na úhradu kúpnej ceny nehnuteľnosti požičia z banky celú…

Aké výdavky banka skúma pri schvaľovaní hypotéky?

pondelok, 17 august 2015 08:17 | BLOG o HYPOTÉKACH | GEPARD FINANCE
V predchádzajúcom článku som opísala jednotlivé typy príjmov klienta, ako ich banky akceptujú pri schvaľovaní žiadosti o hypotéku. Druhou stranou tej istej mince sú zase výdavky žiadateľa o úver, ktoré každá banka podrobne skúma a započítava ich do mesačných životných nákladov klienta. Tieto výdavky tak znižujú disponibilný príjem klienta, z ktorého banka vypočítava možnú výšku úveru.
Strana 1 z 2